Aktualności

Markowe akcesoria, czyli przeczytaj, zanim na nich "zaoszczędzisz".

wtorek 01, maj 2007

W trakcie budowy domu rzecz z reguły wygląda zawsze tak samo - na etapie wznoszenia ścian, może nawet więźby dachowej nie przeliczamy na bieżąco kosztów. Kiedy jednak czas kończyć dach, wszystko zaczyna wydawać się bardzo drogie i gorączkowo szukamy oszczędności. Wybór, niestety, pada na akcesoria dachowe, a wtedy.

Pokutuje przekonanie (a potem mści się boleśnie), że najważniejsza jest dachówka.

I nie żałujemy na nią nawet dużych sum. Cała reszta - folie, obróbki, kosze, uszczelnienia wydają nam się do zastąpienia tańszymi odpowiednikami. Czy rzeczywiście? Niska cena produktów - często niewiadomego pochodzenia - wiąże się najczęściej z ich niską jakością i brakiem koniecznych badań. Niektóre z tych "ekonomicznych" akcesoriów, np. taśma do obróbki komina, nawet z wyglądu budzi nieufność, a przy zginaniu po prostu się łamie. Inny problem, to ich dopasowanie do wybranych modeli i kolorów dachówek.

W to, że dach powinien być przede wszystkim trwały i szczelny - nikt nie ma wątpliwości. Że odpowiadają za to głównie akcesoria - to już nie takie dla wszystkich oczywiste. A przecież każde miejsce załamania dachu, każde miejsce jego cięcia to potencjalne zagrożenie dla szczelności. I to właśnie od jakości użytych akcesoriów zależy, jak długi będzie żywot naszego dachu.

Akcesoria dachowe mają decydujący wpływ na wiele innych funkcji dachu. np. umożliwienie dojścia do komina, zabezpieczenie przed zsuwaniem się śniegu, prawidłową wentylację itp. Błędna decyzja w wyborze materiałów może nadszarpnąć nerwy, zdrowie i. kieszeń.

Braas, jako jedyny producent na rynku, oferuje kompletny system dachowy,

a więc dachówki podstawowe i kształtowe, folie wstępnego krycia, rynny Braas StabiCorR i dopasowane pod każdym względem akcesoria. O ich jakości, trwałości i bezpieczeństwie świadczą wieloletnie badania przeprowadzane w zakładowych laboratoriach. W efekcie klient otrzymuje kompleksową ofertę sprawdzonych, markowych produktów o udokumentowanych zaletach, pasujące do siebie pod każdym względem. Pozwala to uniknąć niezgodności technologicznych, architektonicznych czy estetycznych.

Kalenica i grzbiet dachu

Taśmy uszczelniająco-wentylacyjne Figaroll, Metalroll 2 oraz Braas Vent i Rupp Vent doskonale zabezpieczają pokrycie grzbietów i kalenic przed wnikaniem pyłu śnieżnego i wodnego pod połać dachową. Ich duży przekrój wentylacyjny zapewni nam skuteczną wentylację połaci dachu od okapu do kalenicy czy grzbietu, nawet przy krokwiach o długości do 13 m. Taśmy te stosujemy do wszystkich profilowanych pokryć dachowych, a Metalroll 2 również do pokryć płaskich.

Obróbka kominów i ścian

Jednym z trudniejszych elementów przy wykonywaniu połaci dachowej jest prawidłowa obróbka miejsc, w których elementy konstrukcji dachu przecinają jego połać. Najczęściej są to miejsca, w których dachówka styka się ze ścianą komina czy lukarny. Są one szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności, przez które deszcz czy śnieg może przedostać się pod połać dachu. Ich niewłaściwa obróbka oraz zastosowanie materiału wątpliwej jakości mogą być powodem wielu zmartwień późniejszych użytkowników. Tylko zastosowanie najwyższej jakości materiałów pozwoli nam mieć pewność, że zabezpieczyliśmy dach jak należy.

Rozwiązaniem łączącym trwałość, szczelność, a także estetykę i łatwość montażu jest sprawdzony od lat, nie tylko na polskim rynku, system Wakaflex firmy Braas. Taśma Wakaflex 2, jest produktem najwyższej jakości, służącym do obróbki kominów, ścian i innych elementów przechodzących przez połać dachu. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne obróbki blacharskie. Dużą wytrzymałość taśmy osiągnięto dzięki zastosowaniu na całej jej szerokości siatki z aluminium. Siatka zatopiona jest w poliizobutylenie, tworzywie odpornym na działanie temperatur w zakresie od -40 do +100 °C oraz na działanie promieniowania UV, dzięki czemu Wakaflex 2 nie odkształca się i zachowuje raz nadany mu kształt. Można ją układać zarówno w upalne jak i chłodne dni, jednak tylko na suchym i czystym podłożu. Przy montażu, poza rolką dociskającą, nożycami i miarką, nie są potrzebne żadne inne narzędzia. Dwa pasy kleju butylowego, umieszczone na brzegach, służą do mocowania taśmy, a także zabezpieczają przed wnikaniem śniegu i wody pod pokrycie. Powierzchnia taśmy, która jest gładka i nie zatrzymuje zanieczyszczeń, szybko zespala się z podłożem. Wakaflex 2 dzięki swym elastycznym właściwościom, w odróżnieniu od obróbek z blachy, przenosi wzajemne przemieszczenia więźby dachowej względem nieruchomego komina czy lukarny. Górna krawędź taśmy (przy elementach przechodzących przez połać dachową) zabezpieczona jest listwą wykończającą. Wykonana z aluminium listwa jest dopasowana kolorem do taśmy Wakaflex 2.

System Wakaflex dzięki swym uniwersalnym właściwościom znajduje zastosowanie jako rozwiązanie wszystkich obróbek i uszczelnień na dachach pochyłych, zarówno przy płaskich, jak i profilowanych materiałach pokryciowych. Dzięki bardzo wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych jest gwarancją trwałości i szczelności.

Kosze

Kosze czyli elementy systemu dachowego służące do odprowadzania wody w miejscach gdzie połacie przecinają się pod kątem wklęsłym, wykonane są z wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu można je bardzo łatwo formować. Poprzeczne ryflowanie zapewnia im odpowiednią sztywność i spowalnia spływ wody wchodzącej do rynny. Dzięki wstępnej obróbce linii gięcia możliwe jest wyginanie kosza bezpośrednio na dachu, bez konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi. Montaż kosza możliwy jest na łatach, przy odpowiednim ich zagęszczeniu lub na oszalowaniu. Dzięki specjalnym klamrom mocujemy kosz, nie dziurawiąc jego powierzchni wkrętami czy gwoździami, eliminując tym samym miejsca, przez które mogłaby przedostać się woda. Połączenie kosza z połacią dachową uszczelniamy przy pomocy samoprzylepnej, impregnowanej gąbki. Natomiast miejsca przeciętych krawędzi schodzących się koszy (np. nad lukarną) uszczelniamy przy pomocy taśmy do łączenia koszy (taśma, wykonana jest z tego samego materiału co Wakaflex).

System koszy aluminiowych Braas jest przede wszystkim rozwiązaniem szczelnym i skutecznym, które można dopasować kolorystycznie do każdej połaci dachowej. Łatwość montażu i trwałość materiału to kolejne cechy, potwierdzające trafność wyboru aluminiowych koszy Braas. Ponadto kosze zabezpieczone są specjalną folią ochronną zapobiegającą przed mechanicznym uszkodzeniom podczas transportu czy samego montażu.

Warstwa wstępnego krycia

Wysokoparoprzepuszczalne membrany Divoroll Kompakt i Divoroll Universal+ dzięki doskonałym parametrom technicznym chronią izolację cieplną przed wilgocią i wiatrem. Regulują przepływ pary wodnej zapobiegając jej skraplaniu pod pokryciem. Takie rozwiązanie stwarza dobre warunki wentylacji na całym dachu, a poza tym umożliwia wykorzystanie pełnej wysokości krokwi do ocieplenia, gdyż paroprzepuszczalną membranę układamy bezpośrednio na warstwie ocieplenia. Dzięki niskiemu oporowi dyfuzji pary wodnej, nawet w przypadku wykroplenia się wilgoci pod membraną, przedostanie się ona do przestrzeni wentylacyjnej i zostanie odprowadzona do atmosfery poprzez strumień powietrza płynący pod pokryciem dachowym od okapu do kalenicy. Dzięki ich stosowaniu niwelujemy utrudnienia w wentylowaniu połaci nawet na bardzo skomplikowanych dachach. Membranę Divoroll Kompakt oraz Divoroll Universal + możemy zastosować również bezpośrednio na deskowanie, gdyż charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną.

Wentylacja

System Duro Vent z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, umożliwia przeprowadzenie przez połać i zakończenie odpowietrzenia kanalizacji, przewodów wentylacyjnych czy masztów antenowych przez połać. Stosując Duro Vent z dachówką przejściową dopasowaną do modelu dachówki ułożonej na połaci dachowej, nie ponosimy ryzyka nieszczelności połączeń, dając jednocześnie gwarancję właściwego funkcjonowania i nienagannej estetyki dachu przez wiele lat.

Komunikacja na dachu i zabezpieczenia

Ławy i stopnie kominiarskie zapewniają wygodne i bezpieczne poruszanie się na dachu, a ich górne części zapobiegają gromadzeniu się śniegu i lodu. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji dachu. Braas oferuje w tym zakresie system zabezpieczeń przeciwśniegowych tzn. dachówki do mocowania płotków i belek, nasadki mocujące i płotki wraz ze złączkami pozwalającymi spinać kolejne odcinki. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w odniesieniu do tych budynków, które położone są w centralnych częściach miast i gdzie odbywa się intensywny ruch pieszych, dając pewność, że obsuwający się śnieg nie spowoduje uszkodzeń oraz nie narazi nas na utratę zdrowia lub życia.

Mocowania

Klamry do gąsiorów, klamry boczne i do dachówek ciętych pozwalają na skuteczne zabezpieczenie dachu przed silnymi wiatrami.

Zawsze pomocni

Wszelkich informacji dotyczących doboru produktów, ich technologii, oferty i możliwości zakupu oferują klientom Doradcy Handlowi, a pomoc w rozwiązywaniu "dachowych problemów" Doradcy Techniczni Lafarge Dachy.

Markowe akcesoria - wysoka, pewna jakość, dopasowanie systemowe i kolorystyczne, a w efekcie - pewny dach nad głową. Pomyślmy o tym, kiedy zechcemy je zastąpić tymi "no name". Może się bowiem zdarzyć, że za kilka lat ten niewinnie wyglądający kawałek blachy czy mała śrubka sprawią, że trzeba będzie rozbierać cały dach. I nie wystarczy wtedy tych zaoszczędzonych 100 zł.