Słownik dachowy

A

Angoba - płynna glinka nadająca kolor dachówce

B

Barwienie w masie - Proces barwienia w masie polega na dodaniu do gliny odpowiednich pigmentów mineralnych jeszcze przed uformowaniem dachówek. Proporcje i skład pigmentów są odmierzane bardzo precyzyjnie, aby uzyskać kolor bez obniżenia parametrów technicznych ostatecznego produktu. Całość masy jest mieszana aż do momentu uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Po wycięciu odpowiedniego kształtu dachówki są suszone i pokrywane warstwą angoby. W końcowym etapie dachówka jest wypalana w piecu. Technologia ta pozwala zwiększyć estetykę pokrycia dachowego poprzez zabarwienie masy glinianej. Tradycyjna dachówka jest przed wypaleniem szkliwiona lub powlekana warstwą angoby (szlachetnej glinki nadającej kolor). Wewnątrz pozostaje jednak w naturalnym odcieniu gliny. Jeśli więc dachówki mają ciemną barwę, wszelkie uszkodzenia czy przecięte brzegi powstałe podczas obróbki dekarskiej (na przykład docinania dachówek przy koszach) są bardzo widoczne. Poddane procesowi barwienia w masie dachówki mają podobny kolor zarówno na wierzchu, jak i w środku. Ewentualne uszkodzenia mechaniczne i zarysowania na powierzchni dachówek także nie będą wpływać negatywnie na wygląd dachu. Takie rozwiązanie pozwala przez wiele lat zachować harmonijną i intensywną kolorystykę dachu.

Belka stropowa - element więźby dachowej tworzący konstrukcję stropu i jednocześnie łączący parę przeciwległych krokwi lub pławi.

Burzowa klamra - specjalna klamra zabezpieczająca dachówki przed zsunięciem i poderwaniem przez wiatr. Klamra burzowa podtrzymuje dachówki w ich dolnej części.

C

Ciepłe folie (dyfuzyjne, membrany, ekrany, FWK wysoko paroprzepuszczalne)- wysoko paroprzepuszczalne folie FWK zostały nazwane ciepłymi, gdyż mogą się stykać bezpośrednio z termoizolacją bez szczeliny wentylacyjnej i tworzą szczelną osłonę wokół termoizolacji.

Ciesielstwo (ciesiołka) - rzemiosło zajmujące się ręczną obróbką drewna budowlanego, budową drewnianych domów i wykonaniem z drewna konstrukcji budowlanych (np. więźby dachowej, schodów, stropów)

D

Dach - górne, płaskie lub krzywiznowe przykrycie budynku, osłaniające go przed opadami atmosferycznymi, słońcem i wiatrem, składające się z konstrukcji nośnej (wiązary drewniane, stalowe lub żelbetowe, belki, kratownice, płyty itp.) i pokrycia, warstwy izolacji cieplnej.

Dach jednospadowy (pulpitowy) - posiada jedną połać.
Dach dwuspadowy - posiada dwie połacie dachowe oraz dwie ściany szczytowe, które mogą być przykryte połacią dachową lub wystawać ponad nią.

Dach czterospadowy - posiada cztery połacie dachowe, najczęściej o tym samym nachyleniu.

Dach naczółkowy - typ dachu, który powstał na bazie dachu dwuspadowego zmodyfikowanego przez warunki regionalne, gdzie szczyt dachu jest najbardziej narażony na wpływ surowych warunków atmosferycznych.

Dach namiotowy - typ dachu zbudowanego na poziomym rzucie kwadratu. Składa się on z trójkątnych połaci zbiegających się w jednym punkcie.

Dach mansardowy - to typ dachu dwukondygnacyjnego, który posiada dwie lub cztery połcie dachowe, które mogą być oddzielone od siebie gzymsem lub murem. Każda z połaci dachowych składa się z dwóch płaszczyzn o różnym kącie nachylenia.

Dachówka z uchwytem na okrąglak przeciwśniegowy - ten rodzaj dachówki wraz z okrąglakiem zmniejsza niebezpieczeństwo nagłego obsunięcia się śniegu.

Dekarstwo - technika krycia dachów, rodzaj rzemiosła wchodzącego w skład budownictwa.

Denko gąsiora - ten element mocowany jest na zakończeniach kalenicy. Zakrywa otwory pod gąsiorami w szczytach połaci.

Divoroll Pro - jest wysoko paroprzepuszczalną membraną, przeznaczoną do stosowania bezpośrednio na termoizolację, bez konieczności wykonywania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy termoizolacją a membraną.

Divoroll Uniwersal - jest wysoko paroprzepuszczalną membraną o czterowarstwowej budowie, posiadającą zwiększoną odporność na przesiąkanie. Jest wyjątkowo odporna na wszelkie czynniki mechaniczne i doskonale nadaje się do zastosowania na połaciach dachowych.

E

Elastyczne przyłącze do rury i redukcja kominka - dzięki tej elastycznej części możliwe jest połączenie kominka pionu sanitarnego z przewodem odpowietrzającym

Element wentylacyjny FWK - umożliwia przepływ powietrza z przestrzeni pod dachówkami do szczeliny wentylacyjnej pod FWK

Esówka - rodzaj dachówki w kształcie fali

F

Figaroll - ten rodzaj taśmy z wbudowaną metalową siaką wentylacyjną i brzegami samoprzylepnymi znajduje zastosowanie przy kładzeniu na sucho gąsiorów na narożach i kalenicy. Posiada doskonałe właściwości wentylacyjne i wodoszczelne.

Folie dachowe - tworzą warstwę wstępnego krycia - niezbędny element izolacji dachu. Ich głównym zadaniem jest ochrona izolacji cieplnej przed wilgocią i wiatrem.

G

Gąsior - służy do krycia na sucho kalenicy i naroży (grzbietów).

Gąsior początkowy - służy do estetycznego zakończenia początku kalenicy lub naroża (grzbietu) i końca kalenicy.

Gąsior z podwójną mufą - stosowany do wyrównywania pokrycia kalenicy, gdy obydwie strony kalenicy rozpoczyna gąsior początkowy.

Gąsior bez mufy - stosowany do wyrównywania pokrycia kalenicy, gdy gąsiory leżą między trójnikami

Grzebień okapu - detal zapewnia wentylację w części okapowej i zabezpiecza okap przed wlotem i gniazdowaniem ptaków. Umożliwia ponadto montaż haka rynnowego bez potrzeby wykonywania specjalnych wyżłobień

H

Holenderka - rodzaj dachówki ceramicznej

I

Izolacyjność - uzależniona jest od nachylenia połaci oraz ilości podwyższonych wymagań na dachu

J

Jętka - element konstrukcyjny dachu, będący bezpośrednią podporą krokwi. Dzieli krokiew na dwa odcinki - dolny i górny w stosunku 2:1. Występuje w każdym wiązarze. Jej długość nie powinna przekraczać 3,5 m.

K

Karpiówka - jest to jeden z najstarszych modeli dachówek ceramicznych

Kalenica - to najwyższy punkt dachu, który jest przykryty gąsiorami.

Kalenicowa dachówka - dzięki tej dachówce możliwe jest fachowe i estetyczne wykonanie połączenia szczytów połaci dachu z kalenicą.

Kąt nachylenia połaci (najniższy) - oznacza, że dachówek nie można układać na połaciach o niższym kącie nachylenia bez dodatkowych zabezpieczeń.

Klamra do dachówek - służą jako zabezpieczenie przed zsunięciem i poderwaniem ich przez wiatr

Klamra do gąsiorów - służą do mocowania gąsiorów do łaty kalenicowej lub narożnej

Klinowa dachówka uniwersalna - stosowana przy przejściu z warstwy spodniej na połać główną w koszu pełnym (wykonanym z dachówki karpiówki).

Kominiarski stopień - umożliwia bezpieczne chodzenie po dachu
komunikacja na dachu - służy wielu celom m.in. dostęp do urządzeń kominowych i antenowych, dodatkowa droga ewakuacyjna ; elementy systemu komunikacji są wykonane z wysokogatunkowego, powlekanego aluminium. Materiał gwarantuje wysoką wytrzymałość na obciążenia, długą żywotność i dodatkowo nie wymaga konserwacji.

Kontrłata - listwa lub deska przymocowana równoległe do krokwi, umożliwiająca wentylację dachu

Kosz dachowy- głównym zadaniem kosza dachowego jest precyzyjne odprowadzenie wody z połaci dachowych przecinających się pod kątem wklęsłym. Poprzeczne ryflowanie (delikatnie pofalowana powierzchnia) zapewnia odpowiednią sztywność kosza oraz powoduje, że woda wolniej spływa do rynny. Specjalne klamry pozwalają na mocowanie kosza bez dziurawienia jego powierzchni wkrętami czy gwoździami. W ten sposób eliminujemy miejsca, przez które woda mogłaby przedostać się pod pokrycie.

Krokiew - jeden z elementów konstrukcyjnych dachu, przenosi obciążenia od pokrycia dachowego, parcia lub ssania wiatru, obciążenia śniegiem oraz ciężar własny dachu. Rozstawione są średnio co 1 m

L

Listwa Waka-leiste - stanowi element wykończeniowy służący do uszczelniania i dociśnięcia taśmy Wakaflex
Lukarna - okno w dachu, ustawione pionowo, wiążące się z połacią dachową odrębnym daszkiem.

Ł

Łata - asortyment tarcicy o przekroju kwadratu lub prostokąta.

Ława kominiarska - pozwala na bezpieczne wykonywanie prac kominiarskich

M

Metalroll (taśma uszczelniająca uniwersalna) -służy do osłaniania kalenicy i naroży przed opadami atmosferycznymi, przenikającymi gąsiory pod wpływem działania silnych wiatrów. Jednocześnie umożliwia przepływ powietrza wentylującego dach pod gąsiorami.

N

Naczółek - jest to sposób wykończenia dachu od strony szczytowych ścian

O

Okap - dolna część połaci dachowej, wysunięta przez lico budynku, jego podstawową funkcją jest odprowadzenie wody z połaci dachowej
Okapowa dachówka - służy do wyrównywania linii układania dachówek w okapie

Okładzinowa płytka Morion - przeznaczona do estetycznego pokrycia boków komina, czołowych i bocznych powierzchni lukarn oraz powierzchni szczytowych, pasów bocznych i okapowych połaci dachu
Ozdoby dachowe - zabawne lub symboliczne zwieńczenie dachu, ręcznie produkowane.

P

Połówkowa dachówka - znajduje zastosowanie w przypadku układania dachówki przemiennie oraz w przypadku wyrównywania różnych szerokości krycia.

Przelotowa dachówka z kominkiem - służy do wyprowadzenia na zewnątrz dachu odpowietrzenia kanalizacji lub pionu wentylacyjnego.

R

Redukcja - elastyczne przyłącze do rury, dzięki niemu możliwe jest połączenie kominka pionu sanitarnego z przewodem odpowietrzającym

Rynnowy system - służy do odprowadzania wody.

S

Skrajna (przykominkowa) dachówka - służy do zakończenia powierzchni z lewej strony a połaci (w dachówce połaciowej z lewej strony jest zamek) na szczytach dachu, przy kominach oraz oknach dachowych

System przeciwśniegowy - elementy systemu chronią przed zsuwaniem się śniegu. Są wykonane z wysokogatunkowego aluminium. Materiał gwarantuje wysoką wytrzymałość na obciążenia, długą żywotność i dodatkowo nie wymaga konserwacji.

Szczytowa dachówka - ten rodzaj dachówki umożliwia wykonanie estetycznego zakończenia połaci dachowej na jej krawędziach szczytowych.

Świetlik - ten typ dachówki służy do doświetlania pomieszczeń nie wykorzystywanych do celów mieszkalnych

T

Taśma uszczelniająca na naroża - z wbudowaną metalową siatką wentylacyjną i brzegami samoprzylepnymi znajduje zastosowanie przy kładzeniu na sucho gąsiorów na narożach (grzbietach). Posiada doskonałe właściwości wentylacyjne od spodu i wodoszczelne od strony wierzchniej

Taśma wentylacyjna okapu - służy do osłaniania otwartych przestrzeni wentylacyjnych o obrębie okapu, pulpitu i innych części dachu

Trójnik - stanowi estetyczne i funkcjonalne połączenie między kalenicą i narożem (grzbietem) przy dachach czterospadowych i naczółkowych. Trójnik nakładany jest na gąsior bez mufy na początku kalenicy.

U

Uchwyt łaty kalenicowej - ten element ułatwia i przyśpiesza mocowanie łat narożnych (grzbietowych) i kalenicowych. Łaty przytwierdzane są za pomocą gwoździ lub śrób.

Uniwersalny gąsior pulpitowy - stosowany do zakończenia połaci dachu pulpitowego na kalenicy

W

Wakaflex - umożliwia estetyczne połączenie połaci dachu z kominem, oknem, ścianami bocznymi oraz innymi wystającymi ponad dach.

Warstwa dyfuzyjna - rodzaj folii lub włókniny, umożliwiający swobodne przemieszczanie się pary wodnej oraz charakteryzujący się niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego.

Warstwa paroizolacyjna - jako warstwa uniemożliwiająca przedostawanie się pary z wewnątrz budynku. Funkcję tę spełnia folia paroizolacyjna.

Wentylacja - jest niezbędnym elementem prawidłowej eksploatacji pokrycia dachowego. Dachówki wentylacyjne są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wspomagania lub wręcz udrożniania wentylacji połaci dachowej.

Wentylacyjna dachówka z sitem - stosowana do wentylacji połaci dachowej. Umożliwia wymianę powietrza pod dachówkami.

Wiązar - element nośny więźby, w kształcie trójkąta złożonego z pary skośnych krokwi i belki poprzecznej tzw. tramu. Więzar ustawia się równolegle, zwykle w odstępach ok. 1 m, w niektórych typach dachów krzyżują się ze sobą.

Więźba - konstrukcja szkieletowa dachu, dźwigająca pokrycie. Tradycyjną więźbę stanowią wiązary ustawione prostopadle do kalenicy, wykonane z drewnianych belek zespalanych za pomocą złączy ciesielskich. Jej podstawowe typy to: więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, krokwiowo-płatowa, storczykowa, mansardowa, otwarta. Obok więźby drewnianej stosuje się również stalową składającą się z kratownic stalowych nitowanych lub spawanych.

Wole oko - jest rodzajem okienka dachowego doświetlającego poddasze.

Wyłaz dachowy - umożliwia wyjście na dach i doświetlanie pomieszczeń nie wykorzystywanych do celów mieszkalnych oraz zwiększa wentylację poddasza. Wymagany jest dla kominiarza.

Z

Zakończenie kalenicy - służy do zakrywania otworów na krańcach kalenicy powstałych gąsiorem a dachówkami szczytowymi