Taśmy dekarskie gwarancją szczelności

Od momentu, gdy na dachach zaczęło pojawiać się pierwsze pokrycie w postaci dachówek minęło wiele lat i choć sam zamysł pozostał ten sam, zmieniło się bardzo wiele. Dachówki zdążyły kilka razy zmienić swoją formę i kształt, zaczęto używać do ich produkcji innych, o wiele trwalszych materiałów, przede wszystkim jednak zdano sobie sprawę jak ważne w przypadku dachów są szczegóły.

O ile dawniej przeciekający dach nie był niczym dziwnym, o tyle w dzisiejszych czasach takie sytuacje praktycznie się już nie zdarzają. A w każdym razie nie wtedy, gdy dach jest prawidłowo zamontowany. Żeby natomiast mieć pewność, co do tego, że tak będzie, należy przedsięwziąć po temu wszelkie możliwe środki, a więc między innymi dokładnie przyjrzeć się poszczególnym jego elementom - i dotyczy to nie tylko dachówek oraz ocieplenia dachu, ale również wszystkich możliwych szczegółów które w jakiś sposób mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie domu. Niektórym może się wydawać, że jeżeli o czymś nie pamiętamy, to oznacza to, że nie było to na tyle ważne, by mogło pozostać w naszej pamięci, naprawdę jednak te małe ledwo widoczne elementy bardzo często pomagają zachować budynek w jak najlepszej formie przez wiele lat.

Co zatem stanowi ten mały element, o którym wszyscy zapominają, a który w znacznej mierze jest odpowiedzialny za wyjątkową szczelność dachu? Takimi akcesoriami są na przykład taśmy dekarskie, które w zależności od przeznaczenia wykonane są z różnych materiałów. Podstawowym celem taśmy dekarskiej jest utrzymanie szczelności między pokryciem dachowym oraz poszczególnymi częściami konstrukcji dachu. Prowadząc prace budowlane należy mieć świadomość tego, że nie da się dobrze wykończyć dachu bez użycia odpowiedniej taśmy dekarskiej. Obecnie na rynku znajduje się naprawdę spory ich wybór, zanim więc przystąpimy do zakupu powinniśmy dokładnie rozważyć to, do czego zamierzamy jej użyć, inne bowiem taśmy dekarskie sprawdzą się w przypadku uszczelniania folii dachowej czy obróbki komina, inne zaś w przypadku prac związanych ze wzmocnieniem kalenicy. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami taśm dekarskich wynikają najczęściej z materiałów, z których te są zrobione, ale też z ich szerokości oraz rodzaju kleju, którym są pokryte. Na chwilę obecną firmy oferują taśmy dekarskie w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie uszczelnienia do barwy pokrycia dachowego.

Podczas zakupu taśmy dekarskiej należy przede wszystkim zapoznać się z jej parametrami, dostosowując je do naszych oczekiwań – do jednych prac wymagana będzie taśma posiadająca najwyższy stopień szczelności, przy innych ważne będzie to, żeby posiadała dobrą przepuszczalność albo miała dużą tolerancję na rozciąganie. Niezależnie więc od tego jaki rodzaj taśmy dekarskiej jest nam potrzebny, powinniśmy wybrać taką, która jest dobrej jakości. Często też zaleca się wybieranie taśmy dekarskiej tego samego producenta, którego materiały zamierzamy łączyć.