Taśma uszczelniająca zabezpieczy każdą szczelinę

Niezależnie od tego czy chodzi o dach, elewację czy o inne elementy konstrukcyjne, jedną z podstawowych zasad jakich należy przestrzegać podczas prac budowlanych jest zapewnienie maksymalnej szczelności. Szczelny budynek to bezpieczny i ciepły dom, w którym panuje korzystny mikroklimat, który w żaden sposób nie naraża nas na straty finansowe, wynikające np. z wycieku ciepła.

Biorąc pod uwagę jak ważne jest zapewnienie szczelności domu, należy przedsięwziąć wszelkie możliwe działania, które mogą pomóc właściwie zabezpieczyć nie tylko wszystkie powierzchnię, ale również wszelkiego rodzaju newralgiczne miejsce, przez które może uciekać ciepło lub które mogą być narażony na przeniknięcie do wnętrza wody. Mając tę świadomość, warto bardzo dokładnie przemyśleć jaki rodzaj pokrycia dachowego oraz izolacji termicznej wybrać, żeby w maksymalny sposób zabezpieczyć się przed zimnem i wilgocią.

Należy też pamiętać, że nawet najlepszy materiał pokrycia czy uszczelnienia nie będzie w stu procentach skuteczny, jeśli nie zostanie odpowiednio niewykończony przy pomocy takich akcesoriów jak taśma uszczelniająca. To właśnie za jej pomocą można skutecznie zabezpieczyć łączenie poszczególnych materiałów. Taśma uszczelniająca wykorzystywana jest przy wielu rodzajach prac zarówno budowlanych, jak i remontowych, co wynika między innymi z tego, że bardzo dobrze przylega do najczęściej używanych materiałów budowlanych – dachówek, gontów, betonu, metali, tworzyw sztucznych, cegły, kamienia, pap. Za jej pomocą bardzo często uszczelnia się okna, drzwi, kominy, jest też jednak wykorzystywana do uszczelnienia krawędzi dachów oraz w przypadku gdy konieczne jest załatanie czegoś. Decydując się na zakup taśmy uszczelniającej, należy jednak skupić się nie tylko na konkretnym jej rodzaju, ale również na jej parametrach, tak jak w przypadku pokrycia dachowego oraz izolacji cieplnej, cena taśmy dekarskiej nie powinna stanowić najważniejszym kryterium - wykonane teraz uszczelnienie powinno być w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, lepiej więc wybrać dobrej jakości taśmę, zamiast później martwić się, że taśma popęka, skruszy się lub odklei i przestanie spełniać swoją rolę. W wielu przypadkach, zwłaszcza zaś przy wyborze taśmy służącej do mocowania folii dachowej, zaleca się dobranie taśmy tego samego producenta, od którego mamy folię dachową, daje nam to wtedy pewność że oba materiały będą ze sobą dobrze współpracować.

Jeśli chodzi o typy taśm dekarskich, jedną z najbardziej uniwersalnych jesteśmy bitumiczna, której z powodzeniem możemy użyć zarówno do uszczelniania dachu, jak również do wszelkiego rodzaju usterek takich jak pęknięte rynny albo rury spustowe. Można ją też wykorzystać do uszczelnienia oraz obróbki komina, okna dachowego, nawet zniszczonej krawędzi dachu albo uszkodzonej dachówki.