Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych

bezpieczeństwo dla domu i mieszkańców.

Globalne zmiany klimatyczne to fakt. W tym zakresie nie trzeba chyba nikogo przekonywać, bo wszyscy jesteśmy świadkami w ostatnich latach wyjątkowo upalnych miesięcy letnich i ostrych ataków zimy. W domach chronimy siebie i bliskich zarówno przed upałem jak i przed zimnem, dbając aby dom, a zwłaszcza dach był solidnie ocieplony. Pod dachem chronimy się też przed deszczem i śniegiem. Woda deszczowa spływa po połaciach i jest odprowadzana przez rynny. Po deszczu dach szybko wysycha i jest gotowy na następny deszcz. Jednak ze śniegiem nie jest już tak prosto i szybko. Śnieg bowiem na dachu utrzymuje się długo. A jeśli opady są solidne to na dachu zalega znaczna jego ilość. Bardzo często warstwa śniegu na dachu nie jest jednorodna. Wyobraźmy sobie taki przebieg zdarzeń. Jest mróz, napadało w nocy 10 cm śniegu. W dzień jest lekko powyżej zera i śnieg pod wpływem ciężaru własnego i temperatury „usiadł”. Zrobił się ciężki i mokry. Następnej nocy znów jest mróz i cały mokry śnieg na dachu związał się w twardą bryłę.

Następne dni to piękna mroźna pogoda ze słońcem, które roztapia cienką powierzchniową warstwę śniegu na dachu. Ale jak tylko słońce zachodzi to ta powierzchniowa warstwa mokrego śniegu natychmiast zamarza. W ten sposób utworzyła nam się na dachu dobrze do niego przylegająca kilkucentymetrowa warstwa ciężkiego śniegu na wierzchu szklącego się lodem. Po tych kilku słonecznych i mroźnych dniach znów zaczyna padać śnieg. Pada, pada i gromadzi się na naszym dachu. Pod wpływem ciężaru własnego, temperatury i słońca ten nowy śnieg stopniowo „siada” i staje się gęsty, oraz ciężki. Niestety nie spaja się on ze spodnią warstwą zeszklonego już wcześniej śniegu. Między tymi warstwami nie ma solidnego połączenia. Ten mechanizm powoduje w górach ogłaszanie kolejnych stopni zagrożenia lawinowego. Najogólniej rzecz ujmując osunięcia śniegu powstają właśnie w miejscach gdzie kolejne warstwy śniegu nie są ze sobą związane. Jedna warstwa śniegu zsuwa się po drugiej … gwałtownie i szybko. Zsuwanie się śniegu z dachu wystąpić może także po samej połaci dachu odsłaniając pokrycie dachowe. Powodem tego dość częstego zjawiska jest z kolei odmarzanie i wytapianie śniegu od spodu.

Intuicyjnie można by powiedzieć, że to tylko z ostrych dachów śnieg się zsuwa. Okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Kto jeździ na nartach ten wie, że najniebezpieczniejsze lawinowo stoki górskie to te o nachyleniu raptem około 30 stopni. Pewna analogia do dachów bezspornie występuje. Na bardziej stromych dachach śnieg osuwa się wcześniej, bo w pewnym sensie nie ma na czym leżeć. Natomiast na dachach nieco mniej stromych śnieg gromadzi się w większych ilościach, i niebezpieczeństwo związane jest z osunięciem większych ilości śniegu. Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych w postaci drabinek czy stylowych belek drewnianych montuje się często od razu na nowych dachach o nachyleniach około 45 stopni bo tu zjawisko osuwania się jest najbardziej widoczne i wręcz spodziewane. Jest to jak najbardziej słuszna decyzja. Tymczasem na dachach o nachyleniach około 30 stopni system zabezpieczeń przeciwśnieżnych przy montażu nowego dachu jest pomijany. Dopiero gdy z takiego dachu zsunie się wielki kawał ciężkiego, twardego śniegu i wgniecie maskę w samochodzie, albo połamie ozdobne drzewka przy domu to pojawia się u właścicieli domu pomysł, że jednak jakaś drabinka przeciwśniegowa by się przydała.

Zsuwający się śnieg z dachu może utrudnić życie blokując wjazd do garażu, czy drzwi wejściowe. Może też doprowadzić do większych czy mniejszych strat materialnych w postaci wspomnianych drzewek, urwanej rynny, czy uszkodzonego lusterka wstecznego w samochodzie. Może jednak również wyrządzić niemałą krzywdę bawiącemu się przed domem dziecku, bądź seniorowi rodu, pod opieką którego dziecię się znajdowało. Projektowanie i stosowanie na dachach systemów zabezpieczeń przeciwśnieżnych chroniących przed osuwaniem się śniegu z dachu, a przez to chroniących domowników jest jak najbardziej wskazane, a wręcz konieczne. System zabezpieczeń przeciwśnieżnych ma za zadanie zatrzymać śnieg na dachu, gdzie będzie się on stopniowo i powoli wytapiał nie zagrażając ludziom i mieniu. Instaluje się go dla przykładu nad wejściem do domu, nad wjazdem do garażu, czy nad ciągami komunikacyjnymi. Warto także zastosować system zabezpieczeń przeciwśnieżnych nad przeszkleniami, zwłaszcza o większych powierzchniach, na przykład nad oranżeriami.

W przypadku dachówek Braas i RuppCeramika do dyspozycji klientów jest pełny system zabezpieczeń przeciwśnieżnych. W ofercie znajdują się bardzo popularne drabinki przeciwśnieżne wraz z systemem stosownych uchwytów i dachówek, do których te drabinki mocuje się. Ale klienci mogą również zamówić uchwyt do stylowego okrąglaka, pełniącego taką samą funkcję jak drabinka.