Systemy rynnowe – jak dokonać wyboru?

Budując dom należy pamiętać o detalach, gdyż nawet najnowocześniejsze rozwiązania z wykorzystaniem najlepszych jakościowo materiałów mogą ulec zniszczeniu, jeżeli nie zastaną w odpowiedni sposób zabezpieczone. Oznacza to, że projektując dach należy nie tylko uważnie wybrać pokrycie oraz ocieplenia dachu, ale również dobrze działający system rynnowy, dzięki któremu nasz dach zyska na trwałości oraz bezpieczeństwie.

Za co odpowiedzialne są systemy rynnowe i jak wybrać najlepszy? Podstawowym zadaniem takiego systemu jest ochrona elewacji budynku, a co za tym idzie również jego ocieplenia. Brak systemu rynnowego albo źle zamontowany system mogą prowadzić z jednej strony do nieestetycznie wyglądających zacieków na ścianach budynku, z drugiej zaś do zawilgocenia ścian oraz osłabienia ich izolacyjności cieplnej.

Rynny mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów takich jak tworzywa sztuczne PCV, ocynkowana blacha stalowa, miedź lub drewno. Spośród dostępnych opcji do najtańszych należą rynny wykonane z tworzywa PCV, które można zakupić m.in. w supermarketach budowlanych. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i można go wykonać samodzielnie, należy jednak uważać na jego właściwości fizyczne -  tworzywo PCV ma bowiem tendencje do rozszerzania się latem oraz kurczenie sie zimą. Oznacza to, że należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary całej instalacji, biorąc przy tym pod uwagę rozszerzalność materiałów.

Alternatywą dla systemów rynnowych wykonanych z PCV są np. rynny z blachy stalowej, których jednak stosuje się coraz mniej, gdyż są one podatne na korozję. Trochę lepiej pod tym względem wyglądają rynny cynkowe oraz cynkowo-tytanowa wykonane w 99% z cynku oraz w 1% z metali takich jak miedź, aluminium oraz tytan. Dzięki takiej mieszance metali ograniczony jest proces korozji. Same zaś rynny są o wiele bardziej wytrzymałe niż ich odpowiednik z blachy. Jednym z najrzadziej wykorzystywanych materiałów jest drewno, obecnie na polskim rynku rynny z drewna wykonuje się tylko na specjalne zamówienie. Ważne w ich przypadku jest to, żeby były one wykonane z najlepszego gatunkowo drewna, najczęściej jest to drewno z obszarów górskich.

Kolejne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę, wybierając systemy rynnowe, obok materiałów, jest również kształt oraz średnica rynien. Systemy rynnowe składają się z takich elementów jak: rynny, rury spustowe, ale też mniejsze elementy jak: mufy, denka, kolanka, sztucery itd. Żeby cały system działał poprawnie ważne jest, żeby wszystkie jego elementy były do siebie dobrze dopasowane oraz posiadały jak najlepsze parametry hydrauliczne, w tym szczelność, wytrzymałość mechaniczną, odporność na korozję oraz małą rozszerzalność pod wpływem temperatur. Do najczęstszych błędów jeśli chodzi o systemy rynnowe dochodzi w wyniku złego montażu lub niedopasowania do siebie poszczególnych elementów, dlatego też warto zdecydować się na cały system rynnowy u jednego producenta. Możemy wtedy mieć pewność, że połączone ze sobą elementy nie będą na siebie negatywnie oddziaływać.