Rynny – które wybrać?

Dobrze funkcjonujący dom opiera się oczywiście na pewnego rodzaju podstawach, do których zalicza się między innymi dobrej jakości materiały oraz profesjonalny montaż poszczególnych elementów. Solidne fundamenty, szczelne pokrycie dachowe, dobrze położone ocieplenie – wszystkie te kwestie zajmują wysokie pozycje na liście priorytetów jeśli chodzi o budowę domu. Jednak nie wszystkie ważne kwestie od razu zwracają uwagę, czasami najważniejsze są te rzeczy, których na co dzień się nie zauważa.

Jednym z wyjątkowo ważnych elementów, o których bardzo często zapominamy, albo które nie wydają nam się tak istotne, jest system rynnowy. Nawet najładniejszy dach czy elewacja wykonane z najlepszej jakości materiałów ulegną zniszczeniu i to zarówno pod względem estetycznym, jak również funkcjonalnym, jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy. W praktyce oznacza to, że rynny stanowią równie ważny element naszego domu, co dach, ocieplenie czy elewacja. Więcej nawet, od nich zależy stan wymienionych wcześniej elementów. Dlaczego rynny są tak ważne? Przede wszystkim służą one do odprowadzania spływających ze szczytu budynku wód opadowych. Ich zadaniem jest takie odprowadzenie wody, żeby nie poczyniła ona żadnych szkód. Najczęściej montuje się rynny w postaci okrągłych rur wzdłuż krawędzi dachu, w ten sposób, żeby cała nagromadzona na dachu woda mogła w kontrolowany sposób spływać na ziemię. Oczywiście, żeby to było możliwe do zamontowanych na krawędziach dachu poziomych rynien montuje się pionowe rury spustowe. Właśnie nimi spływa woda z rynien, znajdujących się pod dachami, aż do gleby.

Jak wiadomo wybór dobrej jakości produktów nie wystarczy, jeśli nie zostaną one odpowiednio zamontowane. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu rynien, gdyż to właśnie one chronią nasz dom przed zawilgoceniem oraz innymi uszkodzeniami. Tak naprawdę kluczem do prawidłowego zamontowania rynien jest ich zaplanowanie już we wczesnych etapach budowy domu, to właśnie wtedy należy wykonać wszelkie niezbędne obliczenia mające na celu dokładny montaż. Kolejnym często popełnianym błędem jest nieprawidłowe osadzenie rynien – umieszczenie ich zbyt nisko może spowodować, że woda z dachu nie będzie do nich trafiać, natomiast zbyt wysokie ułożenie rynny może doprowadzić do tego, że woda będzie się od nich odbijała. Ostatnim elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na montaż rynien są miejsca ich połączeń, które po pierwsze są narażone na przeciekanie, po drugie zaś mogą stanowić słaby punkt konstrukcyjny.

Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego orynnowania nabiera o wiele większego znaczenia, a wziąwszy pod uwagę, że nie dotyczy to tylko obecnej sytuacji domu, ale również tego jak będzie on prosperował przez najbliższe kilkadziesiąt lat