Rodzaje dachówek – trudny wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego stanowi jedną z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o wykańczanie domu. Dach pełni bowiem kilka naprawdę ważnych funkcji - do jego zadań należy ochrona budynku przed działaniem warunków atmosferycznych takich jak wszelkiego rodzaju opady czy wiatr. Nie są to jednak jego jedyne zadania, oprócz tego dach kontroluje oraz stabilizuje temperaturę wewnątrz budynku - dobrze ocieplony dach utrzymuje wewnątrz domu korzystny mikroklimat, nie pozwalając też na jego nadmierne nagrzanie lub wychłodzenie, docelowo więc na poddaszu latem jest chłodno, zimą zaś ciepło. Nie można też jednak zapomnieć o aspekcie estetycznym dachu - jako element zajmujący całkiem sporą powierzchnię domu, dach z pewnością przyciąga uwagę. Dobrze dobrany do fasady oraz całego stylu architektonicznego dach jeszcze bardziej podkreśla wygląd budynku, dlatego też tak ważny jest, żeby wybrać najodpowiedniejsze pokrycie dachu. Na wybór ten wpływ powinno mieć kilka różnych aspektów, spośród których można wyróżnić m.in. estetykę dachu, kąt nachylenia, rodzaj ocieplenie jaki zamierzamy wybrać, cena oraz w pewnym stopniu otoczenie, w którym znajduje się dom.

Jeśli chodzi o rodzaj pokrycia dachu to do najpopularniejszego zdecydowanie należą dachówki. Należy też jednak mieć na uwadze inne pokrycia, które można rozważyć - jedną z najlżejszych metod pokrycia dachu jest blacha oraz blachodachówki, dlatego też często stosuje się je mając w najbliższym czasie w planach remont dachu. Inną opcją są pokrycia bitumiczne, do których zaliczamy różne odmiany pap - są one najczęściej wykorzystywane do krycia płaskich dachów o niewielkim kącie nachylenia.

Jeśli chodzi o rodzaje dachówek to przede wszystkim wyróżniamy dachówki ceramiczne oraz betonowe. Spośród nich jednak należy następnie wziąć pod uwagę następujący podział na takie rodzaje dachówek jak: mnich-mniszka, która to jest jedynym rodzajem dachówki, który składa się z dwóch elementów - mniszka to długa dachówka o zwężającym się kształcie, układana bezpośrednio na płatach natomiast mnicha układa się w taki sposób, żeby zakrywał linie dwóch, stykających się ze sobą mniszek. Innym rodzajem dachówki, w dodatku należącym do najstarszych, jest karpiówka będąca stosunkowo niewielką, płaską oraz wąską  dachówką, która jest przy tym uważana za najbardziej plastyczny rodzaj dachówki. Kolejnym rodzajem jest esówka, nazywana też dachówką holenderską – jej nazwa pochodzi od kształtu przekroju poprzecznego, który przypomina literę S. Esówki cechują się dużą szczelnością pokrycia oraz bardzo dobrym odprowadzeniem wody. Ostatnim z najpopularniejszych typów dachówki jest dachówka zakładkowa, która obecnie jest równie często wykorzystywana, co karpiówka. Jeśli chodzi o wygląd charakteryzuje się ona profilowanymi zakładkami na bocznych oraz górnych krawędziach. Profilowania te tworzą zamki ułatwiające dopasowanie poszczególnych dachówek podczas ich układania, a przy tym dodatkowo uszczelniają ich łączenia.