Prawidłowe ocieplenie dachu zniweluje utratę ciepła

Decydując się na budowę domu coraz więcej osób wybiera projekt posiadający poddasze użytkowe, co najczęściej wynika z chęcią posiadania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Zwykle poddasze przeznaczone jest na tak zwaną strefę prywatną, w której znajdują się takie pomieszczenie jak sypialnia, łazienka oraz pokoje dziecięce. Żeby jednak w pełni cieszyć się posiadanym poddaszem należy już na samym początku prac remontowych upewnić się, że nasza przestrzeń została dobrze zabezpieczona. Prawidłowe ocieplenie dachu to tak naprawdę podstawa komfortu całego poddasza, a nawet domu. Od tego czy dobrze wykonamy ocieplenie dachu zależy między innymi nasze zdrowie oraz budżet. Źle wykonane ocieplenie może bowiem skutkować ulatnianiem się ciepła, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie. Bardzo często też źle położone ocieplenie skutkuje rozwinięciem się grzybów, co może skutkować kłopotami ze zdrowiem. W efekcie po pewnym czasie musielibyśmy wymienić całe ocieplenie, a w przypadku dużego zagrzybienia nawet konstrukcję dachu. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto już na początkowym etapie prac budowlanych dokładnie przemyśleć kwestię jaką jest ocieplenie dachu.

Jaki sposób ocieplić dach? Dobrą metodą którą można zastosować jeszcze przed położeniem połaci dachowej jest zastosowanie systemu izolacji nakrokwiowej w postaci płyt poliuretanowych. Izolacja nakrokwiowa ma tę zaletę, że nie ogranicza w żaden sposób przestrzeni znajdującej się pod dachem. Jest to również metoda chętnie stosowana przez osoby, które chcą zachować w nienaruszonym stanie, a nawet wyeksponować drewniane krokwie.

Jeśli zaś chodzi o połaciowe ocieplenie dachu najpowszechniej stosowanym produktem jest wełna mineralna, wykonana z włókna szklanego lub skalnego. Jedną z głównych zalety wełny mineralnej jest jej elastyczność, dzięki czemu dobrze wypełnia ona wszelkie przestrzenie, znajdujące się pomiędzy krokwiami. Oprócz tego wełna jest również niepalna oraz wyjątkowo lekka, co w dużej mierze wpływa na bezpieczeństwo. Warto również wspomnieć o jej dobrej izolacji cieplnej oraz dużej przepuszczalności pary wodnej. Biorąc pod uwagę maksymalny zgodny z prawem współczynnik przenikania ciepła najczęściej stosuje się warstwę izolacyjną o grubości nawet do 25 - 30 cm. Oczywiście nie zawsze możliwe jest ułożenie pomiędzy krokwiami tak grubej warstwy ocieplenia, zwłaszcza wtedy gdy krokwie są niskie. Stosuje się wtedy dwie warstwy materiału, co w pewien sposób jest tak naprawdę korzystne, gdyż oznacza ocieplenie całej powierzchni krokwi, a co za tym idzie nie staną się one mostkami termicznymi.