Nowoczesne dachówki płaskie

Jeszcze do niedawna na większości polskich dachów znaleźć można było tradycyjną czerwoną dachówkę o falistym kształcie, obecnie jednak coraz częściej do krycia dachów wybiera się dachówki płaskie, wyróżniające się prostą formę, która dobrze współgra z nowoczesnym budownictwem. 

Przyczyny tego zjawiska wynikają głównie z coraz bardziej popularnego w zachodniej Europie trendu, jakim jest modna ostatnio energooszczędna architektura, opierająca się na jak najbardziej prostych kształtach i charakteryzująca się możliwie prostym i zwartym designem. Tego typu geometryczne bryły najczęściej posiadają równie minimalistyczne, czasami wręcz surowe elewacje z prostymi dwuspadowymi dachami, dzięki czemu idealnie komponują się z dachówkami płaskimi. Prostota, nowoczesność i minimalizm tego typu architektury bardzo szybko zyskały uznanie również w Polsce i obecnie wiele pracowni architektonicznych posiada w swojej ofercie gotowe projekty tego typu domów z dachem z dachówek płaskich.  Dachówki płaskie wzorowane są na karpiówkach, które jednak mimo swojego podobieństwa, pod względem technicznym są mniej funkcjonalne niż dachówki płaskie. Wynika to z tego, że posiadają one z jednej strony równą płaską powierzchnię, z drugiej zaś praktyczne zamki służące do ich montażu. Zastosowanie zamków sprawia, że dachówki płaskie są bardziej szczelna niż karpiówki, można je więc z powodzeniem stosować na dachach o nachyleniu już od 25 stopni.

Nowoczesne budynki w postaci geometrycznych brył dzięki ich spokojnym i wyważonym kształtom, które w żaden sposób nie zakłócają spójności całej konstrukcji dobrze się komponują z dachówkami płaskimi. Tego typu proste bryły wyglądają dzięki nim niezwykle lekko i elegancko, a przy tym nowocześnie. Dachówki płaskie dzięki swoim niewielkim wymiarom o kształtom, mogą też być układane na dachach o nietypowych kształtach oraz na elewacjach, rozwiązanie to stosuje się czasem w domach cechujących się nowoczesnym stylem, gdzie dach płynnie przechodzi w ścianę.

Coraz częściej też jednak inwestorzy decydują się na z pozoru nie pasujące do siebie rozwiązanie jakim jest połączenie tradycyjnego budownictwa z nowoczesnymi, minimalistycznymi płytkami – odpowiednio dobrane płytki mogą w znaczący sposób unowocześnić nawet najbardziej klasyczny budynek. Wszystko tak naprawdę zależy od dobrze dobranego materiału oraz kolorystki – płytki płaskie wytwarzane są z ceramiki, betonu oraz włókno-cementu i są dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie tego typu dachówek na nawet najbardziej skomplikowanych pod względu kształtu dachach. Fakt, że w przypadku dachówek płaskich istnieją dwa rodzaje ich montażu – szeregowo lub z przesunięciem, tylko to podkreśla.