Izolacje krokwi jedną z metod ocieplania dachu

Niezależnie od tego czy posiadany przez nas dom dysponuje poddaszem użytkowym czy nieużytkowym, należy zastanowić się nad najskuteczniejszym wariantem ocieplenia. Jest to ważne tym bardziej, gdy posiadamy dom energooszczędny. Prawidłowo wykonane izolacje krokwi, dachu oraz samego poddasza nie tylko zapewniają komfort termiczny we wszystkich porach roku (chłód latem i ciepło zimą), ale też uniemożliwia wyciekanie ciepła nagromadzonego wewnątrz budynku (źle położona izolacja może powodować straty ciepła, wynoszące nawet do 25%, co oczywiście wiąże się też z koniecznością ponoszenia wyższych opłat za ogrzewanie).

Właśnie z tych powodów tak ważne jest dokładne przeanalizowanie stanu budynku oraz dostępnych na rynku opcji mających na celu prawidłową izolację krokwi, dachu oraz poddasza. Docelowo ocieplenie połaci dachowych spełniać powinno wymogi budowlane w kwestii współczynnika przenikania ciepła U, sama zaś grubość materiału, służącego do ocieplania nie ma tak dużego znaczenia, zależy bowiem od konkretnej metody.

Do najpopularniejszych materiałów ociepleniowych nadal zalicza się wełnę mineralną, którą od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje się do ocieplania połaci dachowych. Do jej zalet zalicza się między innymi wyjątkową sprężystość oraz elastyczność, które to są bardzo ważne przy montażu izolacji krokwi - dzięki tym cechom możliwe jest dotarcie do najmniejszych nawet przestrzeni, w celu ich wypełnienia. Inną zaletą wełny mineralnej jest jej wysoka przepuszczalność pary wodnej, dzięki czemu istnieje dobra wentylacja dachu. Alternatywą dla wełny jest również popularny styropian, który wykorzystuje się w postaci specjalnych płyt styropianowych, posiadających fabryczne podłużne nacięcia, które zwiększają jego elastyczność, pozwalając tym samym na jego dokładne dopasowanie. Jeśli chodzi o bardziej nowoczesne formy izolujące dach oraz poddasze, możemy wyróżnić polistyren ekstrudowany w postaci twardych płyt posiadających bardzo dobrą izolację termiczną. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego najczęściej wykorzystuje się jako ocieplenie nakrokwiowe, można za ich pomocą tworzyć też izolację krokwi od spodu. Innym bardzo popularnym materiałem jest poliuretan PIR, posiadający bardzo zbliżone do polistyrenu ekstrudowanego parametry, który jednak cechuje się jeszcze większą izolacyjnością cieplną. Stosuje się go w przypadku zarówno ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego oraz podkrokwiowego.

Wybór metody izolacji termicznej uzależniony jest od stanu budynku, który zamierzamy zaadaptować. W przypadku budynku, który dopiero jest w budowie lub takiego, który wymaga całkowitego remont dachu, dobrą opcją jest izolacja nakrokwiowa, w innych przypadkach bardzo często musimy zadowolić się izolacją podkrokwiową, czyli docieplaniem połaci dachowych.