Izolacje dachu podstawą ciepłego domu

Prawidłowe funkcjonowanie dachu to podstawa każdego domu, dlatego należy zwrócić uwagę na to, żeby spełniał on wszystkie możliwe normy. Podstawową funkcją dachu jest jego ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi takim jak deszcz grad czy śnieg, dlatego też dobrze jest zapoznać się z różnymi typami pokrycia dachowego w celu wybrania najlepszej możliwej dla nas opcji. Fizyczna ochrona przed warunkami atmosferycznymi to jednak nie jedyna funkcja jaką pełni dach, równie ważna jest izolacja dachu, która zapobiega uciekaniu ciepła nagromadzonego w domu. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale źle wykonana izolacje dachu mogą prowadzić nawet do 25% wycieku ciepła, co oczywiście wiąże się z jednej strony z brakiem komfortu, z drugiej zaś ze zwiększonymi opłatami za ogrzewanie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto dokładnie zastanowić się nad rodzajem ocieplenia, które zamierzamy zastosować, zwłaszcza, że istnieje kilka różnych sposobów, mających na celu izolację dachu. Oczywiście trzeba tu też zauważyć, że zdecydowanie łatwiej wykonać ocieplenie nowego dachu, inaczej sprawa wygląda w przypadku dachu użytkowanego od kilku czy kilkudziesięciu lat, kiedy to bardzo często musimy dostosować izolację dachu do stanu więźby dachowej.

Liczba obecnych na rynku materiałów ocieplających ciągle rośnie, wciąż jednak jednym z najpopularniejszych jest wełna mineralna, dzięki swojej elastyczności oraz dużej przepuszczalności pary wodnej dobrze wypełnia przestrzenie pomiędzy krokwiami, skutecznie ocieplając dach i nie wpływając niekorzystnie na ekosystem poddasza. Kolejnym znanym od pokoleń materiałem jest styropian, cechujący się sprężystą i giętka strukturą, dzięki której możliwe jest wypełnienie całej przestrzeni roboczej. Z biegiem lat coraz częściej wykorzystuje się również bardziej nowoczesne metody takie jak np. pianka poliuretanowa, którą wtryskuję się bezpośrednio za pomocą specjalnego pistoletu, dzięki czemu można bez problemu za jej pomocą wypełnić każdą szczelinę. Równie innowacyjną metodą ocieplania poddasza oraz dachu jest natrysk celulozą, którą w postaci granulek można wdmuchać pod ciśnieniem w każdą nawet najmniejszą szczelinę.

W przypadku prac ocieplających wykonywanych na dopiero budowanym budynku lub w przypadku konieczności przeprowadzenia generalnego remontu dachu dobrą alternatywą dla ocieplenia połaciowego jest nakrokwiowa izolacja dachu, która z jednej strony pozwala na zaoszczędzenie miejsca na poddaszu, z drugiej zaś nie zasłania belek stropowych, dzięki czemu nie tylko nie ma możliwości, że staną się one mostkiem cieplnym, ale również pomagają one utrzymać korzystny mikroklimat na poddaszu.