Izolacja dachu pozostaje na lata

Budując dom musimy dokładnie przeanalizować funkcje poszczególnych jego elementów, dzięki czemu nabędziemy wiedzę, która pozwoli nam podjąć możliwie najbardziej optymalne decyzje. To bardzo ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dom to coś co powinno być trwałe i dobrze funkcjonować przez lata. Warto więc poświęcić temu dostatecznie wiele czasu i energii otrzymując w zamian pewność, że podjęliśmy najlepsze możliwe kroki. Jeśli bowiem zaniedbamy któryś z najważniejszych elementów domu w perspektywie lat z pewnością wiele na tym stracimy a prawdopodobnie i tak będziemy musieli podjąć działania mające na celu naprawienie swoich błędów.

Planując dach należy mieć na względzie kilka ważnych funkcji które będzie on spełniał. Pierwszą, najbardziej podstawową jest oczywiście to, żeby chronił on przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a więc przede wszystkim, żeby nie przeciekał. Kolejnym aspektem, na który często zwracamy uwagę jest estetyka dachu - wybór pasujących do całego budynku dachówek z całą pewnością jest ważny, tym bardziej, że często uznaje się, że to właśnie dach jest swojego rodzaju dopełnieniem całego budynku, a co za tym idzie powinien on podkreślać estetykę domu. Inną, naprawdę istotną cechą o której niestety często zapominamy jest dobra izolacja dachu. Dobry, właściwie ocieplony dach nie przepuszcza na zewnątrz ciepła zgromadzonego w środku oraz nie nagrzewa znajdujących się pod nim pomieszczeń pod wpływem nagrzewania się samego dachu. Należy o tym pamiętać, jeśli nie chce się przepłacać za ogrzewanie, a biorąc pod uwagę, że zła izolacja dachu może doprowadzić do utraty nawet do 25% ciepła, a co za tym idzie znacznego podniesienia kosztów opału, warto ten temat dokładnie rozważyć. Jeśli jednak argumenty o utracie ciepła i wzroście opłat za ogrzewanie domu nie są wystarczające, warto wspomnieć również o tym, że zła izolacja dachu może ostatecznie doprowadzić do rozwoju grzyba, który to może wywoływać liczne choroby. Samo doprowadzenie zaś do sytuacji gdy w poszyciu rozwija się grzyb najprawdopodobniej spowoduje konieczność wymiany całego ocieplenia, a w skrajnym przypadku nawet konstrukcji drewnianej dachu. 

Do najczęściej używanych materiałów do izolacji dachu należy wełna mineralna i specjalnie przygotowany styropian. Z uwagi na to, że wysokość krokwi zwykle nie jest wystarczająca aby można było zmieścić pomiędzy nimi warstwy wystarczającej do pełnej izolacji dachu, konieczne jest umieszczanie dwóch ocieplających warstw - jednej pomiędzy krokwiami, drugiej od spodu połaci. Dzięki temu dach jest dobrze wyizolowany, a oprócz tego krokwie nie stają się mostkami termicznymi. Alternatywą dla układania ocieplenia pomiędzy oraz pod krokwiami jest izolacja nakrokwiowa, która to pozwala na umieszczenie ocieplenia od zewnątrz.