Folie dachowe gwarancją dobrej termoizolacji

Skuteczna izolacja dachu to podstawa bezpiecznego i ciepłego domu. Budynki są ocieplane z każdej możliwej strony jednak to właśnie dach wymaga najlepszej izolacji. Wynika to z kilku powodów, przede wszystkim dach spełnia o wiele więcej funkcji niż ściany, do jego zadań oprócz ochrony przed zimnem, należy też ochrona przed opadami, wiatrem oraz ewentualnymi uderzeniami na przykład gałęzi. Kolejnym powodem, dlaczego izolacja cieplna dachu jest tak ważna jest fakt, że ciepło unosi się do góry może więc łatwo uciekać przez nieszczelny dach.

Kiedyś, gdy zamieszkiwanie poddaszy nie było tak popularne nie było konieczności aż takiego zabezpieczania izolacyjnego dachu, stosowano więc tylko poszycie wykonane z desek, na których to pod pokryciem dachu umieszczano papę. Bardzo szybko jednak okazało się, że takie rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku poddaszy zaadoptowanych w celach mieszkaniowych. Konieczność zastosowania dodatkowego ocieplenia w celu poprawy mikroklimatu oraz wyrównania temperatur we wszystkich pomieszczeniach domu spowodowało zawilgocenie warstwy ociepleniowej przez nadmierną kondensację pary wodnej, która przenikając przez konstrukcję dachu nie mogła znaleźć ujście na zewnątrz, gdyż uniemożliwiała jej to szczelna papa.

Zdając sobie sprawę z tego problemu producenci materiałów budowlanych szybko znaleźli rozwiązanie jakim okazały się folie dachowe. Obecnie przy budowie domu zamiast papy stosuje się dwa rodzaje folii dachowej – od warstwy ociepleniowej kładzie się folię wstępnego krycia, przepuszczalną dla pary wodnej, natomiast od strony wnętrza nieprzepuszczalną folię paroizolacyjną. Dzięki temu para wodna, która nie została odprowadzona przez system wentylacyjny nie wnika do przegrody z materiałem ociepleniowym.

Kupując folie dachowe należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry gdyż bardzo często różnego rodzaju folie określa się po prostu mianem foli dachowych. Mając to na uwadze warto zapoznać się z podstawowym nazewnictwem dotyczącym folii. Foliami paroizolacyjnymi nazywa się wszystkie te folie, które nie przepuszczają pary wodnej, niezależnie od różnicy jaka występuje w ich budowie czy parametrach.

Folie paraprzepuszczalne natomiast, kładzione od strony pokrycia, których zadaniem jest blokowanie wnikającej z zewnątrz wilgoci oraz przepuszczanie pary wodnej na zewnątrz, bardzo często są nazywane po prostu foliami dachowymi lub (rzadziej) wiatroizolacjami. Dzielą się one na:
- folie wstępnego krycia – wodoszczelna folia, chroniąca dach przed zamakaniem oraz wiatrem. W zależności od wariantu, wyróżniamy folie wysoko- oraz niskoprzepuszczalne. Mogą one przez pewien czas pełnić funkcję pokrycia dachu.
- folie wiatroizolacyjne – tak jak folia wstępnego krycia chroni dach przed zawilgoceniem oraz przewiewem, nie jest jednak wodoszczelna. Nie może być używana w roli pokrycia dachu.
- membrana dachowa – to rodzaj wysokoparoprzepuszczalnej foli wstępnego krycia.