Docieplenie poddasza gwarancją komfortu

Prawidłowe docieplenie poddasza oraz dachu ma ogromny wpływ na panujący w środku mikroklimat oraz komfort termiczny, dlatego też tak ważne jest żeby (w przypadku budowania domu) zadbać o tą kwestię już na etapie planowanie dachu oraz poddasza lub podczas wstępnych oględzin domu (w przypadku prac remontowych). To ważne, tym bardziej że przyjmuje się, że przez źle ocieplony i zaizolowany dach może odpływać nawet do 25% ciepła.

W jaki sposób przeprowadzić docieplenie poddasza?

Cały przebieg prac, mających na celu ocieplenie dachu oraz poddasza jest mocno związany z wielkością oraz organizacją strefy mieszkalnej, która ma zostać zaadoptowana na poddaszu. Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać w celu podjęcia decyzji o metodzie ocieplenia są oględziny stanu technicznego, zarówno pokrycia dachowego, jak i więźby dachowej. Należy bowiem ocenić czy nadają się one do dalszego użytkowania. Jeśli dach i więźba dachowa nie wymagają remontu możemy skupić się bezpośrednio na ociepleniu poddasza. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac należy dokładnie przemyśleć jakiego rodzaju ocieplenie zamierzamy wykonać. Należy tu też pamiętać że według obowiązujących od stycznia 2014 roku przepisów współczynnik przenikania ciepła U obowiązujący ściany zewnętrzne nie może przekraczać 0,25 dla dachu natomiast 0,20 W(m2K). Wykonując docieplenia poddasza należy też uważać aby w tym miejscu nie wytworzył się mostek termiczny przez które mogłoby uciekać ciepło.

Formą najpopularniejszej metody termoizolującej jest umieszczanie termoizolacji pomiędzy krokwiami oraz pod nimi, tak że ocieplenie zakrywa drewnianą konstrukcję, jednocześnie wypełniając całą przestrzeń pomiędzy warstwą izolującą a dachem. W celu docieplenia poddasza często stosuje się wełnę mineralną, która stanowi dobry izolator termiczny, a przy tym posiada dużą sprężystość, szczelnie wypełniając najmniejszą nawet przestrzeń pomiędzy drewnianymi elementami dachu. Innym często stosowanym materiałem docieplającym są styropianowe płyty, które dzięki specjalnym nacięciom posiadają odpowiednią sprężystość, a co za tym idzie, dobrze nadają się do wypełniania przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.

Tego typu docieplenie poddasza użytkowego to pewnego rodzaju standard, jeśli jednak dom, który zamierzamy docieplić potrzebuje wymiany pokrycia dachu, warto skorzystać z tej sytuacji i zdecydować się na termoizolację nakrokwiową, której największą zaletą jest to, że nie zajmuje ona przestrzeni znajdującej się pod dachem. Całe ocieplane bowiem znajduje się nad krokwiami, dzięki czemu same krokwie nie muszą być ocieplane.