Dachówki cementowe lżejsze od dachówek ceramicznych

Jak powszechnie wiadomo budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji. Jedne są mniej, inne bardziej istotne, wszystkie jednak wymagają uwzględnienia takich aspektów jak funkcjonalność, estetyka oraz praktyczność. Bardzo często problemy z podjęciem decyzji pojawiają się w momencie, gdy próbujemy podjąć decyzję odnośnie pokrycia dachu, najczęstszym zaś dylematem jest wybór między dachówką ceramiczną a cementowa, co może wynikać z tego, że oba te rodzaje dachówek są do siebie na pierwszy rzut oka bardzo podobne.

Na czym więc polega ich różnica? Przede wszystkim różnią się sposoby ich produkcji - dachówki ceramiczne wykonywane są przy pomocy specjalnych pras z homogenicznej masy ceramicznej, czyli gliny połączonej z piaskiem kwarcowym oraz mączką ceglaną, która dopiero później jest wypalana w wysokiej temperaturze w specjalnych piecach. Dachówki cementowe natomiast tworzone są z wysokiej jakości piasku kwarcowego, zawierającego co najmniej 85% kwarcu, cementu oraz wody. Dachówki cementowe wycinane są z masy betonowej, która została wcześniej wytłoczona na specjalne aluminiowe formy, następnie zaś są one suszone w wysokiej temperaturze w obrotowych komorach.  Również pod względem kształtu dachówki cementowe są bardzo podobne do dachówek ceramicznych, z tym jednak, że wybór modeli jest znacznie bardziej ograniczony w stosunku do tych ceramicznych. Jeśli chodzi o trwałość, dachówki ceramiczne są trwalsze od dachówek cementowych, jednak dobrej jakości dachówki cementowe wykonane z najlepszych materiałów są w stanie z nimi konkurować. 

Należy przy tym jednak pamiętać, że dachówki cementowe posiadają też istotne zalety, do największych z całą pewnością należy ich lekkość -  dachówki cementowe są prawie o połowę lżejsze od dachówek ceramicznych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim istnieje możliwość zbudowanie nieco delikatniejszej konstrukcji dachu, wpływa to też na kąt nachylenia dachu - dach pokryty dachówką cementową może posiadać kąt nachylenie dachu wynoszący 22-60 stopni, co często nie jest możliwe w przypadku dachówek ceramicznych bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. 

Inną istotną zaletą, która w znaczący sposób wpływa na wyjątkową popularnością tego produktu jest cena dachówek cementowych, która jest zdecydowanie niższa od tych ceramicznych, co przy tej jakości jest zdecydowanie korzystne. Dachówki cementowe Braas to gwarancja dobrej jakości – oferowane przez nas produkty charakteryzują się dużą trwałością i solidnością, nawet przy długotrwałym oddziaływaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady czy mróz. Dachówki cementowe wyróżniają się też tym, że są niezwykle odporne na pękania, do tego pod wpływem upływu czasu, utwardzają się jeszcze mocniej w dachu. Zdając sobie sprawę z tego jak dobrym produktem są dachówki cementowe, zapewniamy na nie 30-letnią gwarancję.