Dachówka płaska – funkcjonalność i łatwy montaż

Decydując się na budowę domu, należy mieć świadomość tego, że będziemy musieli podjąć wiele ważnych decyzji, których efekty będą widoczne przez wiele lat. Jednym z najpowszechniejszych dylematów jeśli chodzi o budowa domu jest sposób pokrycia dachu. Zadaszenie domu jest istotne z wielu różnych powodów, głównie jednak stanowi zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wybór odpowiedniego dachu jest ważny również dlatego, że prawidłowo położony dach powinien spełniać swoją funkcję przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat, dlatego też należy dokonać takiego wyboru, z którego będziemy zadowoleni.

Cały czas najpopularniejszym, a zarazem najstarszym pokryciem dachu jest dachówka, która od wieków stosowana jest do tych celów. Sama decyzja o położeniu dachówki nie rozwiązuje jednak problemu jakim jest wybór odpowiedniego jej typu. Obecnie wielu inwestorów stoi przed dylematem czy lepsza będzie tradycyjna dachówka falista czy też modna w ostatnich latach dachówka płaska. Zdecydowanie obie mają swoje mocne i słabe strony, jednak w dużej mierze wybór jednej z nich opiera się na estetyce, dlatego też warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję zwracając szczególną uwagę na to, która opcja będzie lepiej pasowała do posiadanego przez nas dachu. 

Dachówka falista jeszcze do niedawna była najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii pokrycie dachu, co można zauważyć, przyglądając się polskim dachom, które w przeważającej części pokryte są właśnie dachówką falistą. Dzisiaj jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się minimalistyczna dachówka płaska, która wyróżnia się przede wszystkim prostotą, wytrzymałością oraz dużą szczelnością.

Kolejną zaletą dachówki płaskiej jest jej duża funkcjonalność oraz naprawdę łatwy montaż, który w przypadku dachówki falistej wymaga większej precyzji i solidnej więźby dachowej. Dachówki płaskie posiadają stosunkowo niewielki rozmiar i tym samym dobrze sprawdzają się w przypadku wszystkich, nawet najbardziej niestandardowych dachów. Wynika to z tego, że gładka powierzchnia dachówki umożliwia swobodne kształtowanie połaci dachu. Dachówka płaska dobrze wygląda na dachach o skomplikowanej geometrii, zarówno tych wielkopłytowych, jak i takich, które posiadają liczne lukarny – ich prosty kształt w żaden sposób nie kłóci się z dynamicznym kształtem dachu, zamiast tego jeszcze go podkreśla. Dachówki płaskie nie są też jednak stosowana tylko na skomplikowanych architektonicznie dachach, dobrze wyglądają też na prostych formach geometrycznych, stanowiąc korzystne rozwiązanie dla dwuspadowych dachów, cechujących się prostą formą.