Dachówka karpiówka podkreśli tradycyjną architekturę

Obecnie jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna, która cieszy się ogromną popularnością przez wzgląd na swoją długowieczność oraz wysoką odporność na wszelkiego rodzaju działania czynników zewnętrznych. Nie można też zapomnieć o równie ważnym czynniku estetycznym – dachówki ceramiczne zdecydowanie cieszą oko i to niezależnie od rodzaju wybranego przez nas dachu.  Należy tutaj wspomnieć, że dachówka ceramiczna występuje w kilku różnych wariantach, które różnią się od siebie głównie kształtem. Spośród nich za najbardziej klasyczną uważa się dachówkę karpiówkę. 

Czym jest dachówka karpiówka? Dachówka ta, jak sama nazwa wskazuje, swoim kształtem przypomina łuskę karpia, jej tradycyjny kształt może mieć jednak różne wykroje, można np. spotkać dachówki o wykroju prostym, żłobkowanym czy sześciokątnym. Biorąc pod uwagę ich charakterystyczny kształt i niewielki rozmiar, a należy tu wskazać, że ich standardowy wymiar wynosi 380x180 mm, ten rodzaj dachówki uważany jest za jeden z najbardziej plastycznych spośród wszystkich dachówek ceramicznych. Dachówka karpiówka należy do jednego z najstarszych rodzajów dachówki ceramicznej – jej początki sięgają średniowiecza, sama zaś dachówka bardzo szybko zastąpiła w rozwijających się europejskich miastach, używany wcześniej drewniany gont. Biorąc pod uwagę jej rozmiar i kształt, dachówkę karpiówkę bardzo chętnie stosuje się do wszelkiego rodzaju dachów, zarówno tych o prostym, geometrycznym kształcie, jak również do krycia bardziej skomplikowanych dachów, w tym również do wykonywania elementów takich jak wole oko. 

Decydując się na pokrycie dachu dachówką karpiówką należy mieć na uwadze, że estetyczny wygląd dachu nie zależy tylko od wyboru dachówki, ale też od sposobu jej ułożenia. Dachówkę karpiówkę można układać na dwa sposoby – na tak zwaną łuskę lub koronkę. Pierwsza metoda polega na pojedynczym ułożeniu dachówek, druga zaś na ułożenie dwóch rzędów na każdej z łat, w taki sposób, żeby zachodziły na siebie w 1/4 lub 1/3 długości dachówki.

Biorąc to wszystko pod uwagę, dachówka karpiówka w zależności od jej rodzaju, idealnie sprawdzi się w klasycznej zabudowie wszelkiego rodzaju dworków czy domów w stylu pałacowym, ale też będzie ciekawie wyglądała na budynkach w nowoczesnym stylu.