Angoba gwarancją trwałości i koloru

środa 01, kwiecień 2015

Kolor i kształt to bardzo często podstawowe kryterium jeśli chodzi o wybór dachówki, w końcu dach bardzo wpływa na całościową estetykę domu. Wybierając pokrycie dachu należy jednak wziąć pod uwagę również aspekty praktyczne i zastanowić się nad tym jaki rodzaj dachówki będzie bardziej funkcjonalny.

Obecnie do najmodniejszych dachówek należą dachówki ceramiczne, które swoją popularność zawdzięczają z jednej strony prostej, ponadczasowej formie, z drugiej zaś szczególnym właściwościom materiału, jakim jest ceramika. Dachówki ceramiczne występują zazwyczaj w jednej z trzech form, w zależności od ich wykończenia. Podstawowa wersja dachówki, czyli dachówka naturalna występuje zazwyczaj w kolorze czerwonym, może być też jednak barwiona na inne kolory (od jasnożółtego do ciemnobrązowego) poprzez odpowiednią modyfikacje związków zawartych w glinie. Sam proces nadawania koloru dachówkom naturalnym związany jest właśnie z obecnością w glinie związków żelaza oraz innych minerałów.

Jeśli chodzi o proces przygotowania gliny wykorzystywanej do produkcji dachówek oraz sposób jej wypalania został on opracowany w taki sposób, żeby uzyskać jak najlepszą trwałość dachówki, w tym sprawić, żeby stała się możliwe jak najbardziej mrozoodporna i nienasiąkliwa. Jedną z podstawowych wad dachówki naturalnej jest jej porowatość, która sprawia, że dachówka szybciej ulega zabrudzeniu. Inną ważną kwestią jest również fakt, że dachówka naturalną nigdy nie jest jednolita kolorystycznie, glina bowiem rzadko posiada ten sam kolor, nawet jeśli pochodzi z tego samego złoża. Sposobem na jednolity kolor dachówki oraz poprawienie jej właściwości jest zastosowanie na nich specjalnych polew, a więc ich angobowanie lub glazurowanie.

Angobowanie to jeden ze sposobów barwienia dachówek, polegający na naniesieniu na jeszcze niewypalona, wysuszoną dachówkę specjalnej warstwy ze szlachetnej glinki (angoba). Glinka ta, w formie ciekłej mieszana jest w odpowiednich proporcjach z konkretnymi tlenkami metali lub minerałami, dzięki czemu uzyskiwany jest pożądany kolor. Dopiero gdy angoba wyschnie dachówka jest wypalana, co ujednolica i utrwala jej barwę.  Dachówki angobowane są zdecydowanie gładsze oraz bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia niż dachówki naturalne, wolniej też porastają mchem i posiadają intensywniejszą barwę.

Monier BRAAS od lat niezmiennie oferuje wszystkim osobom korzystającym ze swoich usług niezwykłej jakości produkty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Posiadamy szeroki wybór dachówek betonowych i ceramicznych. Proponowane dachówki ceramiczne tworzone są z najlepszych surowców, które zapewniają im trwałość i doskonały wygląd przez szereg długich lat. Jednymi z popularniejszych dachówek w naszej ofercie są właśnie dachówki angobowane, tworzone przy wykorzystaniu starannie przygotowanej angoby, inaczej zwanej pobiałką. To właśnie dzięki temu, że angoba sprawia, że po wypaleniu dachówki mają matową i bardzo trwałą powierzchnię produkty te są tak powszechnie wybierane. Fakt, że oprócz tego angoba poprawia w znaczny sposób krzywiznę dachówki, chroniąc ją również przed wilgocią tylko to podkreśla.