Ocieplanie dachu – na jakie się zdecydować?

Bardzo często mówi się o tym, że podstawę każdego domu stanowią fundamenty, i faktycznie są one bardzo ważne, od nich też zaczyna sie ogólna budowa domu - ich stabilność i wytrzymałość odzwierciedlają tak naprawdę stan konstrukcji całego domu. Nie znaczy to jednak, że inne elementy konstrukcyjne budynku mają mniejsze niż one znaczenie. Niektórym przykładowo wydaje się, że dach stanowi swojego rodzaju zwieńczenie prac budowlanych. Myśląc w ten sposób wielu ludzi podejmuje decyzje dotyczące dachu w sposób nieprzemyślany i pospieszny, chcąc to już mieć ze sobą. Tego typu działanie bardzo często kończy się tym, że ponosimy duże straty zarówno finansowe, jak również zdrowotne. Dlaczego? Ponieważ zapominamy, że ocieplanie dachu to podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego domu. 

Prawidłowo wykonane ocieplenie dachu może prowadzić do nawet 25 % utraty ciepła, a tym samym do wysokich rachunków za ogrzewanie. To jednak nie wszystkie skutki źle dobranego ocieplenia dachu - zbyt cienkie albo nieszczelne ocieplenie może również spowodować wystąpienie grzyba, który to może doprowadzić do wielu chorób. Żeby więc nie narażać siebie oraz swojej rodziny na tego typu sytuacje, prowadzące zresztą bardzo często do konieczności wymiany całego ocieplenia, a nawet w przypadku rozprzestrzenienia się grzyba na elementy drewniane całej konstrukcji dachu, warto mądrze wybrać metodę, za pomocą której wykonane zostanie ocieplanie dachu.

Sposobów oraz materiałów służących ociepleniu dachu oraz poddasza jest kilka, najczęściej wykorzystywanym do ocieplania dachu materiałem jest wełna mineralna (na rynku dostępna jest wełna z włókna szklanego oraz skalnego). Oba rodzaje wełny mineralnej są bardzo elastyczne oraz posiadają dobrą izolację cieplną, dzięki czemu skutecznie ocieplają dach oraz wypełniają wszystkie szczeliny i przestrzenie pomiędzy krokwiami. Kolejnym ważnym aspektem jest dobra przepuszczalność pary wodnej, którą wata mineralna posiada. Alternatywnym materiałem, chętnie wykorzystywanym do ocieplania połaci dachowych są styropianowe płyty, które ze względu na umieszczone fabrycznie nacięcia są idealnie sprężyste i dzięki temu dobrze wypełniają przestrzenie pomiędzy krokwiami.

Inną metodą, mającą na celu ocieplanie dachu jest izolacja nakrokwiowa, którą najczęściej stosuje się w nowym budownictwie. Ten typ izolacji układany jest na krokwiach, dzięki czemu przestrzeń znajdująca się pod dachem nie jest w żaden sposób ograniczana.